Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Nagy vihart kavart a szociáldemokrata bejelentés, miszerint a kormány 4 éves ciklusa alatt átlagban több mint 50%-kal növelné a közszolgák bérét. Ez az arány kétségkívül túlmutat a fizetések megszokott inflációhoz mért kompenzálásán, ezzel és az egymásnak ellentmondó kormányközeli reakciókkal magyarázható a jelentős sajtóvisszhang.
Sokan és sokfélét mondtak, a politikai ellenfelektől a hírmagyarázókig, de a kritizálók többnyire négy fő ellenérvet használnak: egyrészt a bérnövekedés költségvetési fedezetét vonják kétségbe (1. miből?), másrészt a társadalmi igazságosságra hivatkozva túlzónak tartják az emelést (2. miért?), harmadrészt a gazdaság nyelvén a munkaerőpiacot torzító durva állami beavatkozásról beszélnek (3. ki veszít?), negyedrészt pedig az intézkedés politikai racionalitása felől közelítve a szociáldemokraták klientúra-építési és szavazatvásárlási szándékát leplezik le a tervezetben (4. ki nyer?).
Az első érvre valószínűleg a költségvetés felett őrködő pénzügyminisztériumban megvan a részletes válasz, de a makrogazdasági előrejelzések alapján akár tarthatónak is tűnhet a kiadási tétel fedezete. A második, harmadik és még a negyedik pontra is nagy vonalakban a kormánypárt ideológiai színezete, továbbá az a tény ad magyarázatot, hogy az intézkedés nem légből kapott rögtönzés, hanem része a baloldal választási programjának.
Szóval a médiazajhoz képest csupán arról az egyáltalán nem szokatlan helyzetről van szó, hogy Romániában baloldali kormány, baloldali programmal kísérletezik. És megvannak rá az érvei is: az állami szolgáltatók sok esetben alulfizetettek, és a versenyképtelen bérekkel Románia lassan szakember nélkül marad. A vállalkozók terhein az illetékek eltörlésével már enyhítettek. Ha a piacpárti jobboldal az állami szerepvállalás csökkentésében érdekelt, egy demokráciában a baloldal miért ne lépne fel a vesztesek oldalán?
A tiltakozók nyilván az emelés mértékére kapták fel a fejüket. Valóban, jelentős adójövedelmet osztanának újra. Mint mindennek, ennek is megvan a hátránya: a gazdasági válság romjain olyan középosztályt teremtenek, mely életminősége az államadósság duzzasztásával, és nem csökkenésével javul.