Keressük a fényt!
Egy több évezredes emberi tapasztalatot foglalt tömör mondatba a Könyvek Könyve, mis...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A modern demokráciákban, hogy elejét vegyék a politikai önkénynek, a rendszeres és viszonylag gyakori választások mellett a közhatalmat is megosztják a hatalmi ágak között. Ennek gyakorlását és működését pedig a félreértések és visszaélések elkerülése végett jogi korlátok és intézményes kontroll közé szorítják. Nagyvonalakban ez lenne a demokratikus jogállam, s nézzük, miként boldogul e kihívással a román politikai elit.
A liberálisok vezette kormányzás viszonylag friss fejleménye, hogy a koalíciót alkotó parlamenti többség menesztette az ország emberi jogi biztosát, a Nép Ügyvédjének tisztét betöltő Renate Webert. Mivel az ombudsman feladata az állampolgárok jogainak védelme az adminisztráció és a hatalmi ágak esetleges visszaéléseivel szemben, tekintettel a kényes feladatra, az intézmény függetlenségét óvni hivatott törvény szerint a Nép Ügyvédjét csak akkor rúghatják ki a mandátum lejárta előtt, ha az illető biztos törvényt és/vagy alkotmányt sértett. Csak ekkor mentheti fel a közfeladatvégzés alól a Nép Ügyvédjét a parlament. De mivelhogy a törvénysértést egy jogállamban csak az igazságszolgáltatás hivatott megállapítani, jelen esetben – jogerős döntés híján – a parlamentnek bizony nem állna módjában menesztenie az emberi jogi biztost. Mert a törvénysértés tényét a bíróságok és nem többségi szavazattal meghozott határozatok mondják ki.
A kormánykoalíció persze igyekezett megőrizni a törvényesség látszatát ezzel a kétes parlamenti eljárással, de így a végeredmény az lett, hogy éppen a jogállam egyik bástyája esett hatalmi visszaélés áldozatául. Ez pártpolitikai leszámolás gyanúját erősíti, ami nem precedens nélküli Romániában, korábban is menesztettek ombudsmant, akkor még az indoklást is megspórolták a kormány-erők.
Érthető, ha az ellenzék az alkotmánybíróságra kívánja vinni a dolgot, s az óvás mellett szól az is, hogy korábban a Velencei Bizottság is jelezte: keveslik az intézmény függetlenségét és zavartalan működését biztosító törvényi garanciákat. Vagyis a probléma túlmutat a személyi kérdéseken, a jó kormányzás a tét. Az erdélyi magyarok is jobban járnak, ha egy független és erős intézmény élén áll Fábián Gyula emberi jogi biztos.
Pozsony János Csaba