Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Maradt a korrupció és a maffiaállam

Az élesebben gondolkodó román értelmiségiek majd mindegyike nem éppen dicsérő szavakkal illeti az állam elnökét, Klaus Iohannist, akinek felróják, hogy egyik kezdeti terve sem sikeredett, mi több, üres szólamoknál nem többek. De a kormány, a hatalmon lévő pártok több tagjáról is egyszerűen elítélően beszélnek, mert szerintük az egész országban elterjesztették a korrupciót és a maffia-rendszert.
A német egyetemeken professzorkodó Alina Mungiu Pippidi arról értekezik, hogy Klaus Iohannis elnöklése kezdetétől fogva a hírszerző iroda beavatkozott a román politikába, a tábornokok játszadoztak az elnökkel, bár tisztán látszott, hogy nem kis hasznot húzott a szolgálatokból. A neves politológus elmondta, a titkosszolgálatok már az elején megmutatták, hogy ellenőrzik a játszmát, bűnvádi aktát nyitottak például a nemzetbiztonságért felelős elnöki tanácsadónak, akit négy és fél év után mentettek fel a pénzmosás vádja alól. Iohannis, háta mögött tudva a hírszerzőket, hetente szegte meg az Alkotmányt, megengedve, hogy a kormány általa támogatott tagjai korrupciós tetteket hajtsanak véghez.
Gabriel Liiceanu filozófus és könyvkiadó-igazgató szerint: „Nem tudni, hogy miként megyünk ki az általánossá vált korrupció okozta depresszióból, és számoljuk fel a maffiaállamot?” Ami pedig a Művelt Románia projektet illeti, az egy teljes csőd. Pedig megfelelő szaktudás nélkül nem lehet vasutat, iskolákat, kórházakat építeni. Egyébként, ha megkérdeznék Klaus Iohannist, hogy mi teljesedett a Művelt Romániából, semmit sem tudna felmutatni.
Olyan államelnökünk van, aki utat enged a törvénytelenségnek és a hozzá nem értésnek. Ezt Andrei Marga professzor mondja. Ahol megsértik a törvényt, nem tisztelik a jogot, ott nincs demokrácia. Akár egy afrikai elnök, bizonyos látszatot fenntart, de az alkotmányt, az adófizető polgárt nem tiszteli. A liberálisokat nem a népszavazás juttatta a kormányszékbe, hanem az elnöki és a hírszerzői akarat. Az államelnök annyi törvényszegést hajtott végre, amelyért egy demokratikus jogállamban már rég menesztették volna.
Pedig a politizálás célja a népszolgálat, az ország felvirágoztatása lenne. Hát éppen ez hiányzik most már a második öt év teljében.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás