Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Félanalfabétákat „gyárt” a román oktatás egy nemzetközi felmérés szerint, a Programme for International Student Assessment – PISA – tesztelés nem kevesebb, mint 45 százalékra teszi ugyanis azon tanulók arányát a hazai közoktatásban, akik olvasni ugyan tudnak, de a szöveget helyesen értelmezni már képtelenek.
Szép kis kudarc, s bár az arányszámnak lehet hibaszázaléka, nem akármekkora bajra vethet fényt. A reformját épp bevezetni kívánó miniszter ráadásul arra a fonákságra is felhívja a figyelmet, hogy a tanulók jegyei másra, egy éppen ellenkező helyzetre vallanak, sokallja is a 8,50-nél jobb jeggyel leosztályozottak számát. (Ez különben 2019-hez képest 15-ről hirtelen és minden átmenet nélkül 60!! százalékra ugrott a járvány éveiben, ami nyilván az állásukat védő pedagógusok elnéző magatartásával is magyarázható, és nem lenne amúgy mértékadó.)
Az ember nem tudja, mennyire adjon hitelt az eredménynek, ennyi ún. félanalfabéta talán még sincs, a felmérés kérdőíveinek sem ártana utánanézni. De hogy rendszerszintű a tanügy eredményhiányos működése, ebben nincs okunk kételkedni sajnos, s egy reformnak erre is tekintettel kell lennie, tanárok és tanulók egyaránt rászorulhatnak a jobb és célirányosabb oktatási módszerekre, tankönyvekre, iskolai környezetre, javadalmazásra, képzésre és továbbképzésre, a nemzetközileg pozitívabb példák követésére.
Engem azonban az országos átlagban feloldott és elkent saját ügyeink jobban foglalkoztatnak. Mennyire hatékony vajon a mi kisebbségi oktatásunk? Melytől végső soron a létünk függ.
Egy kisebb egységben sokkal jobban kielemezhetők a bajok és sikerek is. Ráadásul számolni kell azokkal a különbségekkel, amelyekkel ez a nép és iskolái mindenképp rendelkeznek mind a tanulók, mind a szülői háttér dolgában. Ideje lenne leválasztani iskoláinkat az országos hálózatról, hogy saját gondjainknak szentelhessük egész figyelmünket, s ebben a nemzetköziek közt a más színvonalat nyújtó anyaországi tapasztalatokra is nagyban támaszkodhatnánk. <<