Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
1970-ben közölte Alvin Toffler a Jövő sokkja című tanulmányát, amely valóban sokkhatást váltott ki a gondolkodó olvasókban. Sok példa- és példázatértékű esetet nagyít fel szemeink előtt, melyek összessége egy szédületesen változó, felgyorsuló valóság kaleidoszkóp képét vetíti elénk.
Egy példa, még a hatvanas évekből. Egy amerikai család más városba költözik. Az anyuka megmutatja a kislánynak a közvetlen környéket, többek között egy üzletet. Másnap a kislányt elküldik valamit bevásárolni, de a lányka azzal tér vissza, hogy az üzlet eltűnt, mást építettek helyébe. Nos, a valóságban szegényke rossz irányba indult, de – hívja fel figyelmünket Toffler – a fejecskéjében egészen természetes, hogy egy üzletet ma lebontanak, és holnap már parkoló vagy benzinkút áll a helyén.
Miért írom ezt? Mert nyugdíjasként még tanítgatok, és látom a gyerekek szemében az értetlenséget, amikor múlt- és közelmúltbeli dolgokat említek. Nem tudják elképzelni sem, hogyan éltünk akár csak három évtizeddel ezelőtt. Teljesen hiányzik gondolkodásukból a – nem szeretem a nagy szavakat – a történelmi perspektíva. Egy örökösnek vélt jelenben élnek, amely nagy részét lélek- és észromboló videojátékok töltik ki. Hogyan képzelitek el magatokat öt év múlva? Tíz, húsz év múlva? – kérdem. Síri csend. Kérdezem, mit tanulnak, olvasnak, miről elmélkednek. Válasz: ez kell, az nem kell.
A „kell” vészesen forgó kerub-kardja távol tartja őket az önálló gondolkodás édeni területétől. Tizenegyedikes lánytól megtudom, a román dolgozat témája az örökös Moara cu noroc volt. És mit jelent a „moara cu noroc”? Fogalma sincs. Fogjuk rá a román nem-tudás átkára, lássuk, magyarból hogy volt? Könnyű, az Aranyember, két kérdés. Jó, tetszett a regény? Robbanásszerűen jön a válasz: nem kellett elolvasni, meg kellett nézni a filmet.
A változások előtt felkészületlenül állni tragikus következménnyel járhat. Gondoljunk a rendszerváltozásra – mi lehetett volna, és mi lett belőle. Most egy vírus előtt toporgunk, hisztisen pánikolva halmozzuk a hibákat. Mi legyen a gyerekeink tanításával, nevelésével? Én egyet javasolok: így tovább semmiképpen ne!