Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Immár, sajnos, arra vagyunk ítélve, hogy örökös őrséget álljunk anyanyelvünk mellett. Erre nem csupán az késztet, hogy az ellene időnként, elég gyakran felzúdulnak hivatalosan is, lásd iskoláinkat, hely- és helységnevek eltüntetését, hanem az is, amit mi magunk művelünk nyelvi műveletlenségünk sorozatos felmutatásával. Persze, erről sokszor esett és esik szó, konkrétan arról viszont, hogy mi állíthatná meg ezeket a gyakran szándékos, olykor tudatlanságból eredő lépéseket, már kevésbé. Ezért tarthatjuk igen-igen áldásosnak az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének rendezvényeit, kezdeményezéseit, kiadványait, ám a tengerben csupán egy csepp marad mindez, ha nem talál kellő figyelemre, megértésre, ha törekvéseit nem értik meg, vagy egyszerűen észre sem veszik.
Legutóbb Nagybányán, a veszélybe sodródott magyar nyelv egyik határállomásán tartották azt a seregszemlét, amely hivatott volt előtérbe segíteni a máramarosi szórványvidék égető nyelvi problémáit, hitet verni azokba, akik tényleg a végvárakba szorulva őrzik, amit örököltek, s amit erős akarattal meg is akarnak tartani. A Magyar nyelv napjai minden évben megújuló sorozata egyik állomáshelye volt hát Nagybánya az elmúlt hét végén, ott került sor a KAV (Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő) országos döntőjére, amelyen kis- és nagyiskolások egyaránt részt vettek, vetélkedtek, beszélgettek, barátkoztak a távolabbról – Háromszékről is – érkezettekkel a helybeliek, s nem is a versengésen volt a hangsúly, hanem mint máskor is, egymás örömeinek és gondjainak megismerésén. Mindkettőből éppen elég van!
Hadd jegyezzem meg azt is, hogy ez az állandó nyelvvédelem elengedhetetlen azért is, mert nem csupán a „törvényes” nyelvrontás ellenében óvja az anyanyelvet, de próbál szembeszállni azokkal is, akik „belülről”, sajátjainkként rombolják a nyelvvédők várait. Csak körül kell néznünk, itt, városainkban, akár falvainkon is, s közvetlen környezetünkben könnyen felfedezhetjük a nyelvrontás bajnokait. Ezért is üdvös dolog, hogy az AESZ a versenyeken kitűnt tanulók mellett évente díjazza a Sütő András nevét viselő nyelvőrzés díjával az anyanyelvápolásban kiemelkedőt felmutató személyiséget, illetve – s ez még hatásosabb – egyesületet, közösséget. Ezt a címet az idén a nagybányai Iskoláinkért, Gyermekeinkért Egyesület nyerte el.