Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ha megkérdezné valaki, hogy annyi magyar ünnep között mikor lesz csángók napja, mondjuk csak nyugodtan, hiszen ezt maguk a csángók sem igénylik. Ők magyaroknak tartják magukat, mi is annak őket. Kinek jó az, ha kétszázezer emberrel kevesebb magyart tart nyílván a román hatóság? Csakis neki, főként, ha el kell(ene) számolnia a jogbéli rendtartással, amúgy keresztény európai (nem spanyol) módon.
Hadd idézzük innen, kisebbségből, a nálunk is bénítóbb kisebbségben látogatást tett P. Gegő Elek könyvét, annak is az 59. oldalon lelhető sorait. „De vannak a történt és történhető elnemzetlenedésnek még egyéb okai is.” (Külön fölhívom a kedves olvasó figyelmét az elnemzetlenedés képzett szó súlyára, szomorító szépségére, 1838-ból. – Cz.) „A moldvai magyar plébániák messze kiterjedő filiáit a missionáriusok gyéren látogatván meg, körüljárják most az oláh pópák; s ígéret szép szó és kecsegtetés által az őrnélküli nyájból igen sokat átvisznek egy más akolba, hol szőr és nyelv változtatva mekegniök kell.”
Az akadémia (Tudós Társaság) is érdeklődött tehát a túlsó, a hegyen túli magyarság sorsa iránt, le egész Galacig. Nem érdekességként kezelték tehát a 19. század elején sem a helyben maradt (!) vagy áttelepedett magyarságot.
Az ősi, egykori magyar nyelvet itt-ott alapjában, töredékeiben máig is megőrző magyar néprészt semmiképpen nem tekintették idegen csángóknak. Hogy a román papságnak a mai áldott szent napig is gondja van az elrománosításra, a csángó megnevezés szándékos ápolására, az inkább jellegzetes.
A moldvai magyarság a tovatűnt időktől a mai megpróbáltatások idején is tartja a római katolikus vallást. Ez viszont rájuk jellemző. A reformáció nem is érintette őket. Önmagukat bizalmas érdeklődők előtt ma is úgy nevezik, hogy mi, katolikusok…
Minden napjuk legyen szép, nevezetes is annyiban, hogy a hűség feszületei mellett imádkoznak, és lehetőleg – ez komoly: amennyire a román pópák engedik! – magyarul, az anyanyelvükön. Soha nem tudjuk elítélni azokat a moldvai magyar családokat, melyek kenyérgondok és verőlegények miatt kitértek eredeti hitükből, romanizáltak, de magyarul imáznak s vetnek keresztet.