Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A korábban már nagyon vázlatosan bemutatott, és korántsem vicc kategóriába sorolandó „rendőrábécéskönyv” után újabb állami intézmény belső dokumentuma került illetlen kezekbe – az én két kezembe. A Háromszékkel határos másik székely megye egyik kórházából szabadult ki a hagyományos írópapír két oldalára számítógépről nyomtatott szöveg (esetleg hosszabb szöveg része). Címe: Az asszisztensek etikai szabályzata. Alcím: Etikai alapfogalmak (viselkedéstan). A takarékosság szellemét árasztja az írás, hiszen a két oldalon sokszor a. rövidítés jelenti az asszisztenst, o. az orvost, p. a pácienst.
Az első bekezdésből már kiderül, hogy az egészségügyi asszisztens (vagyis a.) – idézzük – „tiszteli az emberi lényt mint bio-psziho-szociális egységet, amely szoros kapcsolatban van környezetével, életének elveivel és értékeivel”.
Ha egy páciens (azaz p.) netán kishitűségben, különféle alacsonyrendűségi komplexusokban szenved, hadd dobja fel a tény, hogy ő az orvos (azaz o.) és asszisztens (azaz a.) szemében nem akárki, hanem egy bio-psziho-szociális egység. Azt is hamar megtudhatjuk, hogy „az ember teljes egész, amit test, ész és lélek alkot, és az ő egészségi állapota ezek egyensúlyát jelenti”. Vagy pedig: az a. egyénre szabottan ápol, a személy specifikus szükségleteinek megfelelően. Szó esik még egy (errefelé) nem túlságosan ismert fogalomról is, amiről ezt olvashatjuk: „A nursing az a tudomány és művészet, amely által a szakszerű ápolás tiszteletben tartja az emberi lény méltóságát”. (Nursing = betegápolás, gondozás.)
Hogy mennyire tudomány és művészet a nursing, lehet vitatni. Tudunk viszont olyan esetről, amikor az a. által beszólított p.-t így fogadta az asztalánál ülő o.:
– Ej, magának milyen sz. színe van! (Keresztrejtvényben a szín négy betűs szó, az első sz., az utolsó r.) Vagy a rég nem látott másik p.-nek ezt mondja o. vagy a.: – Há’ maga még él?!
Szóval akadnak hézagok a bio-sziho-szociális egység egészségügyi ellátásában, de az ember, aki csak egyszerűen ember, talán szorongva gondol arra, mégsem igazán szeretne annak az orvosnak, kórházvezetőnek az osztályára kerülni, aki ezt a viselkedéstant megfogalmazta…