Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Platónt és híres könyvét, Az államot idézi az újdonsült kormányfő akadémiai pályája körül kirobbant közéleti polémia. A tényállás a következő: Románia új miniszterelnöke, Mihai Tudose a Mihai Viteazul Nemzeti Hírszerzési Akadémián végezte tanulmányait, sőt ugyanott oktatóként is közreműködött. Ennek fényében pedig a sajtó jelentős része arra keresi a választ, hogy mit is jelent pontosan a román képviseleti demokráciára nézve, ha politikai elitjének jelentős hányada több szálon is kötődik az önálló hatalmi tényezőként viselkedő titkosszolgálati testületekhez.
Nos, Platón, az ókori görög filozófus a fent említett művében egy olyan politikai rezsim képét vázolja, ahol kulcsfontosságú szerepet játszik az állam őreinek – mai szóval élve a politikai elit – nevelése és oktatása. Ebből kifolyólag pedig nem nagy meglepetés, ha a tudás felügyelője, az oktató, a filozófus király áll ennek a furcsa, csöppet sem demokratikus politikai szervezetnek az élén. Platónnak nem sikerült elméletét gyakorlatba ültetnie, viszont Athénban megalapította az Akadémiát, ahol élete végéig szolgálhatta államférfinevelés-projektjét.
És úgy tűnik, hogy nem hiába. Majd 2500 évvel a halála után szelleme tovább él és tevékenyen hat itt, a Balkán-félsziget északi peremén, Bukarestben, amikor a román állam „őreinek”, a hírszerzők akadémiájának egyik „pedagógusát” juttatják a pártokrácia tusázó felei a végrehajtói hatalom csúcsára. Persze, a platóni modell romániai analógiájába belerondít a szociáldemokrata filozófuskirály, Tudose plágiumbotránya, de a fentiek tekintetében ez igazán apróság. Csak a genuis loci, a hely szellemének kristálytiszta megnyilvánulása.
Tudose története kevés kétséget hagy afelől, hogy milyen nagy jelentőséggel bírnak a román őrző-védő akadémikusok a demokrácia működtetésében. És itt nem feltétlenül arra kell gondolni, hogy egy háttérhatalom, egy misztikus és okkult társaság irányítaná a köztársaság intézményeit. Már az is elég rondán fest, hogy a pusztító politikai válságban a választottak körében lassan már csak a titkosszolgálati pedigré jelenti a bizalom garanciáját Bukarestben. Amitől jó okkal rázza a hideg a választókat és a sajtót.