Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Odaadtam neki Lucian Boia könyvét, amelyben éppen azt tárgyalja, hogy nem az ország történelmi jogát vették alapul Erdély Magyarországtól való elszakításakor, hanem a wilsoni elveket, amely kimondja minden nép önrendelkezési jogát. Csakhogy az első világégés után megtartott trianoni döntéskor a magyarokat illetően éppen ezt az elvet nem tartották be.
Pedig gróf Apponyi Albert 1920. január 16-án tartott, a párizsi békefeltételekre adott válaszában éppen ezt kérte. „Miért induljunk ki sejtésekből, és miért alapozzunk feltevésekre, mikor a valóság megállapítására rendelkezésünkre áll egy nagyon egyszerű, de egyetlen eszköz, amelynek alkalmazását hangosan követeljük, hogy e kérdésben tisztán lássunk. És ez az eszköz a népszavazás.”
A wilsoni eszmék szerint semmilyen emberi csoport, az államok lakosságának egyetlen része sem helyezhető akarata, megkérdezése nélkül egy idegen állam fennhatósága alá. És sehol nem kérdezték meg a népet, hogy melyik államhoz szeretne tartozni. Thomas Masaryk cseh elnök el is nyilatkozta magát, miszerint ha népszavazást tartottak volna, soha nem jön létre Szlovákia. Romániában pedig a gyulafehérvári gyűlést nevezték ki népszavazásnak, pedig ugyanakkor Kolozsváron is tartottak egy ugyanolyan gyűlést, amely a Magyarországhoz való tartozás szándákát mondta ki. Nagyon sok román is ezt akarta, jól tudták, hogy a két ország között nagy kulturális és gazdasági különbség van. Tőlük is annyira féltek a regátbeliek, hogy börtönbe zárták őket, mint például Ion Slavici írót. A többieknél elkezdték a kemény elnemzetlenítést, elűzést. Lépésről lépésre változtatták meg Erdély nemzetiségi térképét.
A népszavazás hallatán a bukaresti vezetőket ma is a hideg rázza. Főleg, mert Sztálin mindegyre felhozta ezt, ha a román vezetők nem úgy viselkedtek, ahogy elvárták tőlük. De napjainkban Putyin is felemlegeti, mikor országa határait piszkálgatja valaki. És a népszavazat elmaradása miatt nem tudja elfogadni az ráerőszakolt békét, és igazságtalannak tartja azt az erdélyi magyarság. Színmagyar városokat, falvakat csaptak ugyanis az utódállamokhoz, egyszerűen azért, mert a nagyhatalmaknak ez volt az érdeke.
Érdekes, hogy manapság egyre több román is nehezményezi a Bukaresthez való tartozást. Ők egy szabad, független Erdélyt szeretnének. Gróf Apponyi, amikor a magyar delegáció vezetőjeként tudomásul vette Magyarország halálos ítéletét, azt jósolta: „Önök most megásták Magyarország sírját, de Magyarország ott lesz a temetésén mindazon országoknak, amelyek most itt megásták Magyarország sírját.” A jóslat kezd beválni: már bűzlik Anglia, gond van Franciaországban, és az Egyesült Államok sem érzi túl jól magát.
A jóslat valósuljon meg minél hamarabb annál jobb lesz mindenkinek aki Erdélyben él!!