Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Valószínűleg keveseket ért váratlanul a Világbank legújabb statisztikája, miszerint az Európai Unióban még mindig Bulgária és Románia vezeti a szegénységi mutatókat. A két ország közül pedig – nagyobb tömege miatt – abszolút számokban a legtöbb nincstelen Romániában él. És bár Bulgáriában valamivel alacsonyabb az egy főre jutó bruttó hazai össztermék (GDP), összességében éppen a 100 éves évfordulóját ünneplő államban van a legtöbb szegény. A számok nyelvén: a lakosság több mint egynegyede napi öt és fél dollárnál kevesebb pénzből él.
Ugyanezen adattömeg alapján arra is felhívják a figyelmet, hogy Romániában a vidéken élők életszínvonala évtizedekkel le van maradva az urbánus közeg létfeltételeitől. Az elemzők szerint a vidék gazdasága pang, szerkezete pedig elmaradott, hiszen többnyire rosszul működő, alacsony hatékonyságú állami vállalatok uralják a munkapiacot, és a korábban biztos jövedelmet nyújtó mezőgazdaság a gazdálkodó családok számára egyre kevésbé kifizetődő. Minderre már igazán csak hab a tortán, hogy a falvakból gyakorlatilag eltűnt, felszívódott a szociális szféra, az állam, az állami szolgáltatások gyakorlatilag cserben hagyták a vidéket. Így a romániai falvakat lepusztult közlekedési és kommunikációs infrastruktúra, leépült közoktatás és egészségügyi ellátás jellemzi.
Kissé sarkítva ugyan, de mindez azt jelenti, hogy ha netán valaki vidékre és szegény családba születik, annak gyakorlatilag meg van pecsételve a sorsa és élete, hiszen az intézményesített segítség nélkül esélye sem lesz kitörni a kilátástalan szegénységből.
Sajnos, ez a diagnózis Székelyföldre is érvényes, hiszen egy nagyvárosok nélküli, rurális térségben élünk, ahol a legnagyobb foglalkoztató még mindig az állam. Az a román állam, mely krónikus pénzhiánnyal küszködik, így további forráselvonásra készül, pl. a magánnyugdíjak államosítására. Ahelyett, hogy ezt a pénzt később, a fenti területi egyenlőtlenségek felszámolására fordítaná. Mert a rossz gazdaságpolitika eredménye már Háromszéken is látszik: az országos előrejelzési és stratégiai bizottság friss összesítése szerint megyénk utolsó helyen szerepel a GDP-hez való hozzájárulás ranglistáján.