Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bár a költségvetési hiány 2011 óta nem látott méretet öltött Romániában, vagyis nem úgy néz ki, hogy meglenne a fedezete az állami költekezésnek, a szociáldemokraták vezette parlamenti többség úgy döntött, újabb jogi alapot teremt némi közpénz eltapsolásához. Mint mindig, most is nemes közgazdaságtani elképzelés indokolja a pénzpumpa fedőnevű rendelkezést: életet lehelni a teszthalott állapotban leleldző idegenforgalomba.
Kitalálták, az üdülési utalványok helyett annál jóval nagyobb értékű nyaralási pénzjutalékkal a mozdítják el a belföldi turizmust a 2% körüli GPD-részesedésről. És akárcsak tavasszal, mikor a belső fogyasztást közalkalmazotti béremeléssel kísérelték meg stimulálni (sikertelenül: lásd költségvetési hiány), ez a „gazdaságélénkítő” intézkedés is kizárólag az állami alkalmazottak tömegeire épít. A decemberben életbe lépő törvény szerint ugyanis ez az új jutalék csak nekik jár.
Mondhatnánk, legalább nem a termelői szférát terhelik újabb kiadással. Csakhogy ezt az új közalkalmazotti privilégiumot is a gazdaságról legombolt adókból fizetik, ráadásul még torzítják is ezzel a bér- és munkapiaci versenyt, növelve a magánszférában gályázók hátrányát. Hiszen ki akarna ezek után piacgazdaságban dolgozni, ha az általa megtermelt javak végül az állami alkalmazottak előnyévé, nyaralási jutalmává konvertálódnak? Mi ez, ha nem tisztességtelen versenyfeltétel a vállalkozóknak?
Bevételeit a kormány tehát nem a gazdaság, a termelő privát szféra erősítésétől (pl. infrastruktúrafejlesztés, adók és bürokratikus terhek enyhítése) reméli. Erről lemondott, és új modell van kialakulóban: a kimúlófélben levő versenyszférától legombolt adósarcból egy új államgazdaságot hizlal a piacgazdaság romjain.
Az adójövedelmek visszaforgatása a közszférába, a sorozatos béremelés ugyanis trendet mutat. A román állam a felfújt számú közalkalmazotti gárda felfújt jövedelmével gazdasági folyamatokat irányítana. Vagy inkább ezt színleli. Most az idegenforgalomét. Hiszen egyáltalán nem biztos, hogy a hazai tercier szektorba folynak be a jutalékok, mert míg az üdülési csekk csak belföldön volt érvényes, nélküle nincs garancia, hogy ezt a pénzt itthon égetik el a lazulni vágyó hivatalnokok.