Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Szokatlan év lesz

A 2020. és 2021. esztendő a koronavírus miatt lett rendkívüli a világfutballban, nyilván a járvány hullámai nem egyformán érintették a FIFA és UEFA tagországainak válogatottjait, nemzeti bajnokságait, idén év elejétől pedig főleg a védőoltásoknak vagy gyorstesztekhez kapcsolódó egészségvédelmi szabályoknak lett valamelyest kiegyenlítő hatása. A nemzetközi és nemzeti versenynaptárakat nagyjából tartani lehetett. Hogy mit hoz a 2022. év a Covid19 elleni küzdelemben, az még talány. Ami viszont tény, a katari világbajnokság teljesen egyedi időszaka (november–december) nemcsak a döntő tornára kijutott, illetve kijutó 32 ország szakszövetségeinek, nemzeti válogatottjainak és klubjainak okoz fejtörést.

Európa 55 államában nyilván nem kizárólag a vb-résztvevő 13 országnak, hanem gyakorlatilag mindegyiknek felborítja a nemzeti élvonalbeli versenynaptárát a világbajnokság. Az UEFA és FIFA közös megegyezésének értelmében a világbajnokság rajtja előtt csaknem két hónappal már véget kell érnie az európai Nemzetek Ligája (NL) 2022–2023-as csoportkörének (dátum szerint 2022. szeptember 25–27. a határidő!). Június 2. és 14. között négy (!) forduló lesz az NL-ben, a csoportkörből marad két forduló szeptember végére.

Korábban már volt szó arról, hogy a magyar válogatottnak nem ígér sok bohém órát az NL következő kiírása. A nemzeti csapat az A-liga 4. csoportjának 4. helyéről, összesítésben a 20. (utolsó) helyről várja a 2021. december 16-i sorsolást. Az első csoportból Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Belgium egyike jön, a másodikból Portugália, Hollandia, Dánia vagy Németország, a harmadik „kalapból” pedig Anglia, Lengyelország, Horvátország vagy Svájc, az A-ligások közül mindössze Wales, Ausztria és Csehország nem lehet ellenfél.

Románia a B-liga 3. értékcsoportjában foglal helyet Izrael, Szerbia és Írország társaságában. Sorsolása lehet nehéz, könnyű, közepes. Az első csoportból jöhet Ukrajna, Svédország, Bosznia-Hercegovina vagy Izland, a második csoportból Finnország, Norvégia, Skócia vagy Oroszország, végül a negyedik csoportból Szlovénia, Montenegró, Albánia vagy Örményország.

A szabályok ugyanazok, mint a két előző NL esetében, a csoportgyőztesek ezúttal abban reménykedhetnek, hogy pótselejtezőkön kijutnak a 2024. évi Európa-bajnokság döntő tornájára, amennyiben ez nem sikerülne az Eb-selejtezők alapcsoportjaiból.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás