Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az ősi székely társadalmi egyenlőség megbomlása már korán elégedetlenséget szült a hátrányos helyzetbe jutottak körében. Ez olyan társadalmi nyugtalanságban jelentkezett, mely királyi beavatkozást igényelt. Az oklevelek említést tesznek már a 14. században a földönlakóknak nevezett, tehát tulajdon nélküli emberek megjelenéséről egyes birtokokon, a legszegényebbek a befolyásosabbak védelme alá helyezhették magukat. A többség azonban más megoldást keresett, Hunyadi János nádornál tettek például panaszt, utóbb Mátyás király is hozott a javukra intézkedéseket.
Mátyás idejében, 1466-ban Zabolán adtak ki olyan határozatokat, melyek a közszékelyek igazságszolgáltatás előtti egyenlőségét védték a lófők és a főnépekkel szemben. A zabolai gyűlés egyik cikkelye kimondja: „a közszékelyek ne legyenek az előkelők és hatalmasok szolgálatára kényszerítve, hanem szabad lehetőségük legyen azt szolgálni, akit akarnak, kivéve azokat, akik az előkelők földjein maradnak”. Utóbbiaknak is megadatik az a jog, ha úgy kívánják, szabadon elköltözhessenek, és új munkaadót választhassanak.
Péterfi Gergely kiemeli, hogy Háromszéken lázadás előzte meg a zabolai döntések kimondását, s alighanem e miatt került sor azokra. A közszékelyek mozgalmát egy Szolga Miklós nevezetű ember vezette, akit a köznép Kapitánynak nevezetett. E feszültségeket korábban úgy próbálták enyhíteni, hogy kötelezték a közösségeket: a bíróságok esküdtjeinek jó hányadát, korábban kétharmadát a közszékelyek közül jelöljék ki. Ezt utóbb nem tartották már be. Az elszegényedett székelyek katonai kötelezettségeiknek egyre kevésbé tudtak eleget tenni. Báthori István erdélyi vajda elnézte a kötelezettség elmulasztását, igaz, cserébe földesúri járadékot szedett az emberektől. A közszékelyek újabb lázadását a főemberek ellen 1519-ben és 1521-ben Szapolyai János erdélyi vajdának fegyveres kézzel kellett letörnie.
A székelységre és annak katonai erejére közben egyre nagyobb szükség lett. A mohácsi vész után a török veszély tovább nőtt, az önálló útra tért Erdély önvédelmében nem tudott meglenni a székely haderő nélkül.