Feladatunk a Kárpát-medencében
„Aztán nemcsak anyagi, de szellemi létünknek is kell valami táplálék… Mi ösztönözhet...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A határok védelme, a hadjáratokban való részvétel mellett állandó katonai és hatósági jellegű feladatok ellátását jelentett a székelyek számára a kereskedelmi utak felügyelete, melyekről már korai oklevelek is tudósítanak. Mi több, szebeni számadáskönyvekből derül ki, hogy a város zsoldjában a havasokban tanyázó útonállóktól és rablóktól is meg kellett védeniük a szász kereskedőket, sőt kémszolgálatot is elláttak (exploratores) itt is, felderítőik eljártak egészen a Dunáig, megfigyelőik rendszeresen jelentették, mi történik vagy várható a hegyeken túlról.
Erre a történész írásos nyomokat talált a bereckiek vonatkozásában is, a könnyebben járható Ojtozi-szoroson át volt talán a legnagyobb a forgalom már a vám felállítása előtti időkben is. Az utak mellett a hegyi ösvények ellenőrzése és bejárása is kihagyhatatlan volt. A vámszolgálat, az árumegállítási jog külön feladatot rótt rájuk, a berecki szekeresek a szállításból is kivették a részüket. Adómentességük fejében ők a futárszolgálatra, hírszerzésre és a végek őrzésére vonatkozó kiváltságaikat végig megőrizték – írja Benkő.
Ferdinánd király, mielőtt lemondott volna Erdélyről, várakkal tervezte megerősíteni ezt, valamint a bodzai és a gyimesi hágót, a tervet végül Bethlen Gábor és utódai alatt valósították meg. Az úttorlaszok, sáncok és árkok nem bizonyultak elég hatékonynak, ezért Bethlen nagyszabású határvédelmi tervet dolgoztatott ki, a krónikás szerint „urunk ő felsége… négy oltalmazó várat építtete”, mégpedig a Csíkhavasban, Ojtozban, „Doftánban” (ezt még nem találták meg) és a Bodzai-szorosban.
A vámok bevétele a fejedelmi kincstárba folyt be, a gyergyói harmincadot például a gyergyói Piricske-tetőn vámolták el. A Gyimesi-szorosban az ún. Rákóczi várban katonaság állomásozott, a vámépület ott állt szomszédságában. A bodzai szorosban álló, Keresztvárnak nevezett erődítményt a háromszékiek építették még korábban, később talán törökök rombolták le, s emiatt Mihály vajda 1599-ben minden ellenállás nélkül tudott ezen az úton Erdélybe bejutni. Bethlen Gábor utóbb ezért is tartotta fontosnak újjáépítését.